- Skandináv tradíciók alapján készült
- Rendkívül tartós, ellenáll:
- az időjárási viszonyoknak,
- tengervíznek
- UV sugárzásnak
- Jó a beszívódási és tapadási képessége
- Színezhető (14 színváltozat) pigment pasztával
- Hosszútávon rugalmas felületet képez
- Ólommentes
- Narancsolaj mentes
Általános termékleírás
Termékleírás: A biopin Hajóolaj egy hagyományos skandináv fafelületkezelési módszert követ, így különlegesen jól bírja a szélsőséges időjárási viszonyokat a speciális természetes olajok főzetének köszönhetően. Hosszantartón és különlegesen tengervízálló és rugalmas felületet képez. Jó beszívódási és tapadási képességgel rendelkezik és szakszerű felhasználás esetén hosszú éveken keresztül ellenálló marad a napfény UV sugárzásával szemben.
Felhasználási terület: Hajótörzsek, kajüt felépítmények, árbocok rétegképző fafelületkezelésére. Fafedélzetek, hajólépcsők olajos impregnálására alkalmas. Hajók, vitorlások, csónakok, kenuk fa felületeinek kezelésére. Amennyiben ezeken a felületeken filmképző felüle-teket szeretnénk elérni a biopin Hajólakkot használjon. Nedvszívó fafelületek alapozásához a biopin Hajólakkal való lezárás előtt.
Összetétel: Természetes növényi olajok, zsírsavak és gyanták. Oldószer: az Ön és környezete érdekében izoalifát. Természetes oldószerekről!
Szín: Színtelen. Magasfényű.
Tárolás: Száraz, gyermekektől jól elzárt, hűvös, fagymentes helyen.
Eltarthatóság: Zárt állapotban, legalább 4 évig eltartható.
Kiszerelés: 0,375 l., 0,75 l., 2,5 l.
Kiadósság egy rétegben:
0,375 l. = 4-5 m2
0,75 l. = 8-10 m2
2,5 l. = 28-38 m2
Felhasználási útmutató
Felhasználás: 11-15 m2/liter egy rétegben. A fa felületi tulajdonságainak és szívóképességének függvényében.
Száradási idő: 20 °C-on, közepes páratartalomnál 4-6 óra múlva porszáraz, újrafesthető kb. 12-24 óra múlva. Alacsony hőmérséklet és magas páratartalom növelik a száradási időt. Az elkészült felület végső kimeményedése 1-2 hét is lehet, addig óvatosan használja.
Feldolgozási útmutató: Alkalmas alapfelületek Tömörfa, furnérozott felület.
Felületi kívánalmak: Az alapnak száraznak, por és zsírmentesnek kell lennie.
Feldolgozás: Feldolgozási hőmérséklet legalább 8 °C. Jól keverje fel. A biopin Hajóolajat mázolással, szórással vékonyan egyenletesen hordja fel. A felületkezelést nem szabad közvetlen napsugárzás alatt végezni.
Hígitás: Feldolgozásra kész; szükség esetén biopin Hígítóval hígítsa.
Előkezelés: A gyantában gazdag és trópusi fákat biopin Hígítóval dörzsölje át.
Alapkezelés: A biopin Hajóolajat többször egyenletesen, vékonyan vigye fel amíg a fa átitatódik. A csak impregnálandó fafelületnél a felesleget 20 perc múlva száraz ecsettel dol-gozza be, oszlassa el és hagyja megszáradni. Rosszul szívó fafelületeknél 5-10% biopin Hígítót használjon.
Befejező kezelés: Csak rétegképző felületek esetében pl.: hajótest, árboc ; 2-3 réteg biopin Hajóolajat vigyen fel.
Ápolás és tisztítás: Ne használjon agresszív tisztítószereket.
Felújítás: A régi felületeket távolítsa el és egy új réteget vigyen fel.
Szerszámtisztítás: Használat után biopin Hígítóval tisztítsa.
Biztonsági figyelmeztetés: A biztonsági tudnivalókat a termékre vonatkozó biztonsági adatlap tartalmazza.
Általános figyelmeztetés: A természetes festékeknek jellegzetes illatuk van a felhasznált növényi olajok miatt. A felhasználás alatt biztosítsa a jó szellőzést. A száradó olajok bizonyos körülmények között öngyulladóak, ezért az olajjal átitatott rongyokat terítse ki száradni vagy áz-tassa vízbe. Használat esetén a fent leírtaknak megfelelően nem áll fenn az öngyul-ladás veszélye.
Hulladékkezelés: A festék vagy oldószermaradványokat ne juttassa a szennyvízbe, talajba. A beszá-radt termékmaradványok a háztartási szeméttel elszállíthatóak. Az üres fémdobozt tegye a megfelelő szelektív hulladéktárolóba.
Milyen hatása van a növényi hígítóknak a természetes festékekben? [Narancsolaj, citrusterpén, balzsamterpentin, terpentin vagy izoalifát.]
A Biopin cégtől eltérően néhány természetes festékgyártó még napjainkban is előszeretettel használ termékeiben növényi oldószereket, melyeket erdeifenyő gyantából, vagy a citrusfélék héjából állítanak elő. Ilyenek a terpentin, a balzsamterpentin, a balzsamterpentin olaj, a citrusterpén, narancsterpén, narancsolaj, narancshéjolaj, citrushéjolaj, stb.
Ma már tudjuk, hogy ezek lenyelve és bőrrel érintkezve is erősen mérgezőek! Ha bőrrel érintkezik, azonnal le kell mosni, mert még a legtöbb műanyagot is roncsolja, szétmarja. Gőzeik belélegezve szédülést és fejfájást okoznak. Fokozottan allergének, ezért a felhasználás során nem szabadna belélegezni a kellemes illat ellenére sem! Az illatuk kiváló marketing és reklámfogás, de ez senkit ne tévesszen meg. Azok, akik a természetességre és a kellemes illatra hivatkozva nem hívják fel a figyelmet a fokozott veszélyforrásokra, megtévesztik a vásárlóikat. A nem megfelelő információkkal rendelkező felhasználó joggal gondolhatja, hogy nem kell semmilyen védőfelszerelést használnia, mivel természetes oldószer van a felületkezelő anyagban (gondoljunk arra, hogy a kígyóméreg is természetes).
Erősen mérgező voltuk miatt a növényi oldószerek használata óvatosságot igényel. A természetes oldószereken, mint a terpentin, a balzsamterpentin, a citrusterpén, stb., a vizsgálatok alapján az EU és a magyar szabályozások szerint is minimum négy veszélyességi szimbólumot kell feltüntetni!
NÖVÉNYI OLDÓSZEREK kötelező veszélyességi jelölései: NARANCSOLAJ, CITRUSTERPÉN, TERPENTIN, BALZSAMTERPENTIN, STB.
![]() |
– tűzeszélyes |
![]() |
– akut toxicitás
– bőr, szem és légút irritáció – szédülés – ózonrétegre veszélyes |
![]() |
– egyes szervekre nézve mérgező |
![]() |
– veszélyes a környezetre
– vízi toxicitást okoz |
Mit lehet tudni az izoalifátról miben jobb, mint a természetes oldószerek?
A fizikai körülmények és a faanyag műszaki tulajdonságai egyes esetekben nem teszik lehetővé az oldószer mellőzését. Mióta tudományos kutatások bizonyították a természetes oldószerek nem kívánt káros hatásait a felelős természetes festék gyártók a felhasználók egészségét és érdekeit szemelőt tartva egy a környezet és egészség szempontjából optimális oldószer az izoalifát alkalmazása mellett döntöttek. Ez az oldószer a vizsgálatok alapján a legjobb alternatíva, színtelen, szagtalan és allergiások számára is használható /ez a növényi oldószer tartalmú termékekről nem mondható el/. Elágazó láncú szénhidrogénekből áll, és oldalláncaiknak köszönhetően nem szívódnak be az emberi sejtekbe. Nem rákkeltő, nem mutagén!
A Biopin által használt izoalifát nagy tisztaságú, nem aromás. Gyógyászati tesztek alapján a természetes festékekhez is használt izoalifát mára a klinikai felhasználásban is elterjedt. FDA – engedélyük (Food and Drug Administration – Élelmiszer és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal) révén élelmiszerrel való érintkezésük is megengedett. A Biopin természetes felületkezelő anyagokhoz alkalmazott izoalifát nem káros a környezetre, nem veszélyes a vízi élővilágra sem és nem támogatja a káros földközeli ózon kialakulását, ami a növényi oldószerekről sajnos szintén nem mondható el. A legtöbb felelős természetes festékgyártó cég már tisztában van ezzel és a kockázatot minimálisra csökkentve használja az izoalifátot, mint „ökologikus” oldószert a természet, a környezet és az egészség egyensúlyát figyelembe véve.
Az izoalifát címkéjén a vizsgálatok alapján az EU és a magyar szabályozások szerint is csak egy veszélyességi szimbólumot fel kell tüntetni! Mivel mára lehetségessé válik így várhatóan a közeljövőben természetes alapanyagokból fogják az izoalifátot is előállítani.