Hogyan olajozom a fa konyhapultjaimat, hogy újszerűek legyenek – komolyan megéri a fáradságot.
A fa munkalapok rendszeres olajozása kulcsfontosságú a tökéletes állapotban tartásukhoz.
A fa konyhapultok olajozása egyike azoknak az otthoni karbantartási feladatoknak, amelyeket el kell végezni, ha azt szeretnéd, hogy a konyhád a lehető leghosszabb ideig szép maradjon. Én pont ezért évente háromszor végzem el az enyémet.
Vannak azonban bizonyos lépések, amelyeket a szakértők javasolnak, én a saját káromon tanultam meg segítek, hogy ne vesztegesd az idődet, és ne okozz kárt a fa konyhapultjaidban a folyamat során.
A fa munkalapok azonnal karaktert és bájt kölcsönöznek a konyhai ötleteidnek, ami nagyban megmagyarázza, hogy miért olyan népszerűek, miközben ezek a munkalapok olyan anyagok, amelyek több karbantartást igényelnek, mint mások. Íme, miért fontos az olajozás.
Miért kell olajozni a konyhapultokat
A legtöbb konyhai felülethez fa munkalapot választottam. Tudom, hogy ezek több karbantartást igényelnek, mint mások, így a fa munkalapok olajozása egy olyan feladat, amit nem hagyhatok ki.
A konyhák munkalapjai 90%-ban fa felületűek, és évente kétszer-háromszor letisztítjuk és beolajozzuk őket. Segítek, hogy végig vezessem a folyamaton – ami egyébként nem is olyan nehéz, mint gondolnád.
Amire szükséged lesz a fa munkalapok olajozásához
Mint minden barkácsolásnál, fontos, hogy a munka megkezdése előtt rendszerezd a szerszámaidat és a hozzávalókat. A fa konyhapultok olajozásához a következőkre lesz szükséged:
Szöszmentes tisztítókendők: A tisztításhoz jó lesz egy 12 darabos mikroszálas kendő, ami a szinte mindenhol kapható. Jól is moshatók – csak ne használj öblítőt rajtuk.
Tisztítószer: Ha a konyhapultjait korábban olaj- vagy viaszbevonattal kezelték, használjon lakkbenzint de ha belefér szagtalan lakkbenzint, amely nálunk is kapható vagy a narancsos tisztító koncentrátumot
Finom csiszolópapír: A finom csiszolópapír szemcsemérete általában 120-220 között van. Minél nagyobb a szám, annál finomabb a szemcseméret.
Fafelületekre alkalmas konyhapultolaj:
Biopin Körömvirág-ápolóolaj egy színtelen speciális, természetes olaj igényes, minőségi fa felületek kezeléséhez. Ideális minden konyhai olajozott, viaszolt és kezeletlen konyhai tömörfa felületekhez, mint pl.: vágódeszka, munkalap, fakanál, evőeszköz, fatányér, stb. Élelmiszerekkel érintkezhet.
Biopin Dió-ápolóolaj egy színtelen speciális, természetes olaj igényes, minőségi fa felületek kezeléséhez. Ideális minden konyhai olajozott, viaszolt és kezeletlen konyhai tömörfa felületekhez, mint pl.: vágódeszka, munkalap, fakanál, evőeszköz, fatányér, stb. Élelmiszerekkel érintkezhet.
Biopin Top olaj egy tartós védőolaj, amely megtartja a fa nyers hatását. A biopin Top olaj nem mélyíti el a fa színét, ellenálló a háztartási szennyeződésekkel szemben, mint pl.: alkohol, étolaj, víz stb. Kopásálló, antisztatikus felületet képez. Nem kártyásodik, nem pattog le. Alkalmazható az EN 71/3 szerint Gyerekjátékokra, élelmiszerbiztos az EN 1186 5/14 szerint.
Biopin Munkalapkeményolaj Légzésaktív és víztaszító alap- és befejező kezelés erősen igénybevett beltéri fafelületek számára. A biopin Munkalapkeményolaj a fa felületét ellenállóvá teszi nedvességgel (víz, kávé, vörösbor, citromlé stb.) és más szennyeződésekkel szemben. Elmélyíti a fa eredeti színét és kiemeli az erezetet. Száradás után élelmiszerekkel érintkezhet.
Pamut rongyok: Az olajozáshoz
Hogyan kell olajozni a fa munkalapokat
- Tisztítsd meg a konyhapultokat
A barkácsolás egyik aranyszabálya, hogy ne spóroljunk a feleslegesen. Tehát először is mindent le kell szednünk a konyhapultról, hogy az szépen és rendezetten maradjon, amíg munkához látunk. Nincs értelme üvegek és háztartási gépek körül babrálni.
Ha úgy találod, hogy ez a munka kicsit tovább tart a vártnál, itt az ideje, hogy átgondold, hogyan lehet rendet tenni a konyhapulton .
- Csiszolja meg enyhén a munkalapokat
Finom szemcséjű csiszolópapírral csiszolom a fa munkalapjaimat
Felemelem a kezeimet, és bevallom, hogy néha kihagyom ezt a lépést. Azonban ajánlott a konyhapultot enyhén megcsiszolni, mielőtt belekezdenél – ahogyan a fa pácolásának legjobb módjait követve is tennéd .
„Egyszer kihagytam a rendes csiszolást, és higgyék el, az olaj nem szívódott be egyenletesen, és a végeredmény kicsit foltos lett” „Egy jó csiszolás finomszemcsés csiszolópapírral megéri a fáradságot!”
Miután időt szántam a konyhapultjaim csiszolására, megerősíthetem, hogy megérte, mivel segített csökkenteni
néhány folt és karcolás láthatóságát is.
- Alaposan tisztítsa meg a konyhapultokat
speciális tisztítószerrel tisztítottam a fa konyhapultjaimat, mielőtt olajoztam volna őket.
Azt szeretnéd, hogy a konyhapultod aprólékosan tiszta legyen, mielőtt olajozni kezded. Nemcsak azt kell biztosítanod, hogy minden por eltűnjön a csiszolásból, hanem azt is, hogy minden zsírt, szennyeződést és ráragadt ételmaradékot el kell távolítanod.
Bizonyos esetekben elegendő egy enyhe tisztítóspray vagy akár meleg víz is, de szánjon egy kis időt arra, hogy átnézze, hogyan távolíthatja el a gyakori foltokat a konyhapultokról, ha olyan foltokat talál, amelyek nem mozdulnak el.
Az általam használt olaj (Biopin) gyártó azt állítják, hogy a korábban olajozott vagy viaszolt konyhapultokat lakkbenzinnel (vagy lakkbenzinnel) kell tisztítani, így én is ezt tettem.
Egy figyelmeztetés azonban: ellenőrizd, hogy a fád nem reagál-e a lakkbenzinre, és nem fog-e elszíneződni. Végeztem egy kis próbát egy kevésbé látható sarokban, amit általában a robotgépem takar.
Végül törölje át őket még egyszer egy nedves, meleg, szöszmentes ruhával, majd alaposan szárítsa meg.
- Nyissuk ki a terméket
- Kenj olajat a konyhapultra
Tiszta pamut rongyokkal olajozom a felületet. Kerüld a mikroszálas rongyokat, mert nagyon nedvszívóak és túl sokat szívhatnak fel.
Fa munkalapok olajozása folyamatban
A fa munkalapok valóban egyike azoknak a konyhapultoknak, amelyek soha nem mennek ki a divatból , és itt jön el az a rész, amitől csillogóan fognak kinézni.
Használj szöszmentes kendőt a kiválasztott olaj felviteléhez, hogy elkerüld, hogy apró szöszgombócok ragadjanak az olajba. Ezek XL szöszmentes mikroszálas tisztítókendők ideálisak lennének ehhez, és szuper erősek.
Önts egy kis mennyiségű olajat a rongyokra, és dörzsöld be a fába, a fa erezetének irányában haladva, hogy az olaj jól behatoljon. Ne felejtsd el befedni az egész felületet, beleértve a széleket és a sarkokat is. Én a felületek kerülete mentén futó fa lábazatokra is felvittem egy kis olajat.
„Az olaj felvitelekor a kevesebb mindenképpen több – elég egy kevés egy puha kendőre, vékony rétegben – ne kísértsd meg azzal, hogy vastagon kend fel” – tanácsolja Marye Audet. „Régebben azt gondoltam, hogy minél több olaj, annál jobb, de ez csak ragacsos masszához vezet.”
„Egy gyakran látott hiba a fapultok olajozásánál, hogy nem fordítok elég figyelmet a szélekre és a nagy igénybevételű területekre, különösen a mosogatók körül” – folytatja Marye. „Mindig azt javaslom, hogy ott extra rétegeket vigyünk fel, mivel a víz okozta kár a fa leggyorsabb károsodása.”
- Töröld le a felesleges olajat
A pultok letörlése olajozás után
Miután befejezte az olajozást, törölje le a felesleges olajat és a lecsepegtetett folyadékot, hogy szép, egyenletes felületet kapjon. Ismételten használjon szöszmentes kendőt, hogy ne maradjanak apró csomók az újonnan olajozott felületeken.
Hagyd megszáradni az olajat – az én olajom kevesebb mint egy óra alatt tapintásra száraz lett, de a terméked használati utasítását itt találod. Ha még egy réteget akartam volna felvinni rájuk (új vagy csupasz fára ajánlott), akkor három órát kellett volna várnom a rétegek között.
„Mindig hagyom egy éjszakán át száradni a rétegek között, különösen a mosogató környékén, ahol folyamatosan fröccsen a víz” – mondja Marye Audet.
- Tedd vissza a tárgyakat a konyhapultra
A fa konyhapultjaim, miután befejeztem az olajozást
Kész is vagy! Miután megszáradt, a konyhapultokat a szokásos módon használhatod, és az összes konyhai eszközt visszateheted a helyükre. Érdemes egy kis időt szánni arra, hogy átgondold, hogyan rendszerezd a konyhai készülékeket , mielőtt visszacipeled őket a régi helyükre.
Ha ezt a feladatot évente egyszer vagy kétszer elvégzi, akkor hosszú éveken át élvezheti fa munkalapjait.
Milyen típusú olaj a legjobb fa konyhapultokhoz?
Sokféle olaj kapható a piacon, amelyekkel megvédhetjük és feldobhatjuk a fa munkalapokat. Az általam használt Biopin munkalapolaj természetes növényi olajok élelmiszerbiztonságos keveréke, amely tartóssá és vízállóvá szárad.
„Olajozáskor kulcsfontosságú olyan terméket használni, amely nemcsak táplálja a fát, hanem kiemeli a fa erezetének természetes szépségét is” – „Azt tapasztaltam, hogy az olyan olajok, mint a biopin olaj, tökéletesek erre – mélyen behatolnak, és természetesebb felületet adnak, amely gyönyörűen illik a konyha többi fa eleméhez.”
„Győződjön meg arról, hogy élelmiszeripari minőségű olajat használ, és hogy a konyhapultokat nem kezelte olyan anyaggal, ami semlegesíti a kondicionáló olaj hatását”
Milyen gyakran kell olajozni a fa munkalapokat?
Azt tapasztalom, hogy a konyhapultjaink akkor néznek ki a legjobban, ha évente kétszer olajozzuk őket, de ha csak egy kis fa munkafelületünk van, amit kevés használatban tartunk, akkor lehet, hogy évente egyszer elég. Természetesen, ha szeretjük az újonnan olajozott, gazdag megjelenést, akkor ezt a feladatot gyakrabban is elvégezhetjük. Ez egyike azoknak a kis, de hatékony változtatásoknak, amelyeket a konyhánkban végrehajthatunk .
„Néhány havonta újraolajozom, általában akkor, amikor azt veszem észre, hogy a fa kissé száraznak vagy fakónak tűnik” „Őszintén szólva ez egy apró munka, de óriási különbséget jelent – a fa olyan gazdag kinézetű és védett marad, ami fontos, ha közvetlenül rajta készítünk elő ételt.”
Ha szeretné csökkenteni a háztartási karbantartás költségeit, és azon gondolkodik, hogy melyik a legkevésbé karbantartást igénylő konyhapult, akkor a fa helyett válasszon kvarc vagy gránit anyagot.